www.sktrebechovice.cz
Facebook Google +

Třebechovičtí hokejisté ve Švédsku.

Říká se, že nejlepší nápady přicházejí spontánně. Již vloni v létě, na předsezónním soustředění v Humpolci, kam jezdíme pravidelně každý rok, vznikla myšlenka, že s našimi mladými hokejisty (Starší žáci) na závěr sezóny podnikneme nějakou hokejovou šílenost, např. turnaj v zahraničí. Padly klasické návrhy jako Francie, Švýcarsko. Již přesně nevím kdo, ale někdo z rodičů jen tak vyslovil větu: "A proč přímo nejet do hokejové země. Do Švédska.“ Od této chvíle se naše myšlenky a nápady ubíraly pouze tímto směrem.
SVE Od myšlenky k realizaci pak už byl jen krůček. Času na zrealizování bylo více než dost a dokonce se našel i štědrý sponzor. Vše jsme pečlivě naplánovali a dokonce našli cestovní kancelář, která se přímo specializuje na zájezdy do skandinávských států, plus to, že součástí zájezdu je i sehrání 4 přátelských zápasů se švédskými kluky.
Dne 6.3. 2015 ve večerních hodinách nastal čas odjezdu od Třebechovického zimního stadiónu, směr sever Evropy. Cesta byla zdlouhavá a noční přesun autobusem byl vyčerpávající, avšak východ slunce na trajektu nad mořem vše vykompenzoval. Celých 8 dní pobytu nám přálo krásné jarní počasí, které dosahovalo až neuvěřitelných 12°C. Každý den byl pro celou výpravu maximálně využit, neboť byl pro nás připraven nabitý program. Během těchto dní jsme měli možnost se seznámit s historií i současností celého Švédska, kdy jsme projeli většinu velkých švédských měst (Stockholm, Göteborg, Malmö.....), navštívili muzea, pamětihodnosti a sami ochutnali zdejší speciality, pochutiny, které se ve Švédsku vyrábí. SVE Největším bonusem pro hokejisty však byla přátelská utkání, která našim klukům a holkám přinesla nezapomenutelné zážitky do konce života, kdy budou vzpomínat na úžasnou atmosféru, kterou pro ně přichystali švédské týmy. Již nástup na hrací plochu, kdy celá hala utichla a zhasla. Následná zvuková kulisa a světelné efekty, které přivodili atmosféru exklusivity utkání. Následné státní hymny to vše podtrhly a nejedno oko maminky nezůstalo suché.
Postupně během zájezdu jsme se utkali s týmy Falkopingu Blue rides, Harryda HC – Goteborg,Gislaveds SK, Trelleborg Vikings. Srovnání pro mě jako pro trenéra bylo velmi přínosné, neboť výkonnostně byli týmy na vyšší úrovni. Proč? Jak jsme se při rozhovorech s trenéry dozvěděli, mají zcela odlišný přístup k hráčům. Jednak je mnohonásobně vyšší členská základna, cca 40dětí do ročníku, a ještě k tomu tři až čtyři týmy v každém větším městě. Další odlišnosti oproti českému mládežnickému hokeji vidíme v tom, SVE že mladší děti do 14 let, se nespecializují pouze na lední hokej, ale provozují více sportu najednou na vysoké úrovni a teprve potom si vybírají sport, který je pro nejvhodnější. Ale i přes toto všechno jsem s výkonem našich dětí z našeho malého hokejového města nadmíru spokojen, jelikož jsme až na jeden zápas sehráli velice pohledná a vyrovnaná utkání a kluci i holky dobře reprezentovali náš oddíl SK Třebechovice p.O.. Celé naše putování po severu jsme si všichni děti i rodiče nadmíru užívali a je to pro nás krásná vzpomínka.
Závěrem bych chtěl poděkovat hlavně nejmenovanému sponzorovi, bez kterého by tato cesta zřejmě byla neuskutečnitelná, dále městu Třebechovice, které věnovalo propagační materiály o našem městě , majiteli CK panu Šmídovi za vyčerpávající informace a výklad o této severské zemi.

Jan Černý