www.sktrebechovice.cz
Facebook Google +

Dívky SK v dresu reprezentace ČR.

Dres CR Vše je jednou poprvé. Někdy to je hned, někdy to trvá déle. V dlouhé tradici (od roku založení 1933) Třebechovického hokeje se ještě nikdy nestalo, abychom v našem malém hokejovém klubu odchovali hráče, který by mohl reprezentovat Českou republiku.
V letoční právě začínající sezóně 2014-2015 se toto podařilo, témeř třem našim hráčkám ledního hokeje, Valentýně Černé 13let, Pavlíně Vlkové 13let, Tereze Horákové 12let. Všechny jsou hráčkami starších žáků SK Třebechovice p.O. Tyto hráčky byly pozvané do širšího výběrového campu U15, který se konal v termínu od 29.-31.8.2014 v Blansku. Zde ve velké konkurenci 2x 26 hráček musely dívky ukázat trenérům a hokejovým odborníkům své hokejové kvality a přesvědčit je, aby se prodraly a byly vybrány do základního kádru (25 hráček + 4 gólmanky) reprezentačního týmu dívek do 15 let.
Reprezentace U15 Této příležitosti nejlépe využily Valča s Pájou. Obě předvedly skvělé výkony, kterými si zajistily místo v základní sestavě. Prvním srovnáním s mezinárodním hokejem byla dvě přátelská utkání s výběrem dívek Německa v německém Selbu (18-21.9.2014). Jako první dostala šanci si zahrát za reprezentační tým Valentýna Černá, která ač 13-letá, se dokázala prosadit i proti fyzicky vyspělejším a zdatnějším Němkám na výbornou. Oba zápasy byly velmi náročné, ale i přesto se děvčata vzepřela soupeřkám, a jejich fyzickou převahu přehrála svou chytrou kombinační hrou. Oba zápasy tak dotáhla do vítězného konce. V dalších zápasech také jistě dostane příležitost se předvést Pája. Terka Horáková, která je ještě o jeden rok mladší (12 let) dostane určitě šanci v příštích sezónách, protože byla jednou z nejmladších dívek na campu.
HC Tesla Perdubice Ještě jeden hokejový milník v této sezóně mají Pája s Valčou. Obě začaly nastupovat za ženský hokejový tým HC Tesla Pardubice, kde si svými výkony vydobyly místa v základní sestavě týmu. Jejich hokejové umění ocenují nejen trenéři, ale uznale i přítomní diváci. Valča má již svoji první cennou trofej (sklap) v podobě omláceného kotouče, kterým dala svůj první VELKÝ GÓL za ženy do branky HC Litvínova.
Veřím a moc si přeji, aby se stále dívkám dařilo, tak jako doposud. Vše totiž záleží na jejich píli a tréninkové přípravě, o kterou se doposud a doufám, že stále budou starat trenéři Jan Černý a Václav Vlk. Ti totiž dokázali ve velmi primitivních podmínkách odvést úctyhodný kus práce a nejen holkám dát velmi kvalitní základy, které je udělaly konkurence schopnými hokejistkám z velkých věhlasných oddílů. Holky jen tak dál!!!

Pokračování článku přináší krátký rozhovor s dívkami.

Kolik Vám je let, kde bydlíte?
Valentyna
Jmenuji se Valentýna Černá a je mi 13 let. Hraji za SK Třebechovice pod Orebem a za HC Tesla Pardubice. Bydlím ve městě Třebechovice pod Orebem a chodím do 8.A.

Jmenuji se Pavlína Vlková a je mi 13 let. Bydlím v Třebechovicích pod Orebem.

Jmenuji se Tereza Horáková a narodila jsem se 24.1.2002. Bydlím v Hradci Králové a chodím do 7. třídy základní školy Habrmanova.

Co a v kolika letech tě přivedlo k hokeji, jak Vás berou kluci v týmu, protihráči?

Valča:
Hokej hraji od svých 6 let. Přivedli mě k němu můj otec a bratr. Klučičí hokej se mi hraje o trochu lépe než dívčí, protože jsem na lede divoká co se týče hry do těla, ale dívčí hokej má jednu velkou výhodu, hraji s kamarádkami. Klučičí hokej je mnohem rychlejší a tvrdší, než holčičí. Kluci v mém týmu mě, podle mého názoru, berou dobře. Vycházíme spolu a pokud se nám daří, tak se nám dobře hrají zápasy. Protihráči mě berou prostě jako protihráče, kterému musejí za každou cenu sebrat kotouč. Někteří mi dali i přezdívky např. Hrošice, Mánička.

Pája:
K hokeji me přivedl tatínek, který sám hraje hokej. Od malička byl trenérem kluků tatínek s panem Černým a protože jsem stejně na tyto tréninky chodila jen tak si bruslit, tak po roce jsem dostala chlapecké brusle a hokejku a začala jsem trénovat hokej také. V našem týmu nás holky berou kluci dobře, jak na ledě, v kabině i mimo hokej jsme kamarádi. Sama jsem se zatím nesetkala s tím, že by mi protihráč (kluk) nadával nebo byl vyloženě ošklivý jen proto, že jsem holka. Někdy jsou rodiče soupeřů překvapeni, že v týmu máme tolik devčat.

Terka:
K hokeji jsem se dostala v 7-mi letech náhodou. Rozdíl mezi klučičím a holčičím hokejem nevidím žádný, vždy záleží na týmu a ten v Třebechovicích je super. Spoluhráči i protihráči mě berou jako součást týmu, doufám, že v osobních soubojích přece jen k culíku přihlédnou.

Další koníčky?

Valča:
Můj další koníček je Literární dramatický obor, kolečkové brusle, vodní sporty.

Pája:
Hokej je můj největší koníček a moc volného času na ostatní koníčky nezbývá. Ráda si kreslím a poslouchám u toho písničky.

Terka:
Ráda mám malování, povedlo se mi i ilustrovat zpěvník pro děti, hraji na kytaru. Od malička chodím na balet a mám moc ráda vystoupení před publikem, třeba v Klicperově divadle. Adrenalin je skoro stejný jako na hokeji.

Jaké to bylo na kempu v Blansku, co to pro Vás znamenalo?

Valča:
Na kempu v Blansku jsem byla poprvé a moc mě zaujal. Hodně to pro mě znamená, že jsem se dostala do reprezentace.

Pája:
V Blansku na kempu U15 se mi moc líbilo, bylo nás tam hodně holek, které se známe z předchozích turnajů, kde jsem hrála za Dívčí hokej. Celý den byl o hokeji, od rána rozcvičky, tréninky, suchá příprava a nakonec také jsme si zahrály dva zápasy proti sobě.

Terka:
Na kempu v Blansku se mi moc líbilo i když začátek byl dost obtížný. Poznala jsem spoustu skvělých holek a trochu jiný způsob tréninku. Je to pro mě motivace pro další zlepšování.

Čeho by jste chtěli v hokeji dosáhnout, máte nějaký vzor?

Valča:
Chci dosáhnout toho, abych v reprezentačním týmu zůstala i nadále a být v hokeji co nejlepší. Chtěla bych hokej hrát jako Jaromír Jágr.

Pája:
Ráda bych hrála hokej i nadále a doufám, že budu zdravá a nepřijde žádný úraz a že budu platnou hráčkou, ať už je to v Třebechovicích s kluky, nebo v Pardubicích se ženami nebo v reprezentaci ČR ženy 15 nebo v jiném klubu, kdekoliv. Ženský žádný vzor nemám, protože je moc neznám, ale z chlapů se mi líbí hra Jardy Jágra a Tomáše Plekance.

Terka:
Mým vzorem je maminčin bratranec, který se dobře učil a v hokeji to dotáhl do NHL. Ráda bych šla v jeho stopách a zahrála si nějakou zahraniční soutež.

Co by vzkázaly ostatním dívkám, které váhají začít s hokejem?

Valča:
Chtěla bych všem holkám co chtějí začít s hokejem vzkázat, jen do toho a přeji jim, aby se dostaly tam, kam jsem se dostala já.

Pája:
Ničeho se nebojte a přijďte mezi nás.

Terka:
Ostatním dívkám bych vzkázala, ať se ničeho nebojí a jdou do toho.

Jak jsi se cítila na ledě při prvním reprezentačním stratu proti Německým hráčkám?

Valča:
Ještě před zápasem jsem byla ve stresu a doufala jsem, že se mi zápas povede a budu hrát jak nejlépe umím. Po zápase jsem si řekla dobrý a těšila se na druhý, který dopadl ještě lépe.

Letos jste začali hrát i za ženský tým Tesla Pardubice. Jaké jsou vaše první dojmy?

Valča:
Když jsem přišla poprvé na trénink, tak jsem byla zamlklá a se spoluhráčkami jsem si moc nepovídala, ale řekla jsem si, že tomu musím dát čas. Po čase jsem si už se svými spoluhráčkami začala povídat a hned jsem se cítila dobře. Holky mě vzaly mezi sebe podle mého názoru dobře. V kabině je atmosféra příjemná, s holkami se dobře povídá, trenér je bezva a doufám, že to takhle zůstane.

Pája:
Nejdříve jsem byla ze všeho vyplašená. S každým dalším tréninkem se to lepšilo. Holky jsou super. Je zde dobrá parta. Trenéři nás chválí a tak doufám, že to tak bude pořád.

V. Matěnová